7th South of England Championships

Yateley Manor School, Yateley, Hampshire

1st-2nd February 2003

Under 7
Under 8
Under 9
Under 11 Challengers
Under 11 Championship
Under 13
Under 16
Under 12 (Closed)
Under 14 (Closed)
  The data that is used to calculate these results summaries is the same data that has been sent off for grading.
Cross-tables will be shown here when I find time to write some new software to produce them
If you find any errors with the results, spellings of names or clubs please email me at juniornews@belinfante.demon.co.uk

Under 7

22 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   02                       Cook, Luc        Little Heath    25je   315    6   52.50  4.0
   03             Ekserdjian, Eleanor    Middlesex Junior    25je   154    6   25.67  2.0
   04                  Farr, Nicholas      Yateley School    25je   202    6   33.67  3.0
   05                   Gough, Jayden      Yateley School    25je   252    6   42.00  3.5
   06                      Grey, Ryan      Yateley School    25je   154    6   25.67  2.0
   07               Hannawin, Natasha      Yateley School    25je   128    6   21.33  2.0
   08               Hayes, Nicholas I      Yateley School    25je    30    6    5.00  0.5
   09                   Kelly, Daniel      Yateley School    25je   128    6   21.33  2.0
   10                 King, Christian      Yateley School    25je   252    6   42.00  3.5
   11                      Kirk, Ezra           Hazlemere    24 j   415    6   69.17  5.0
   12                 McCallion, Alex    Woking         *    25je   228    6   38.00  3.0
   13                    Mehet, Anand    Hampshire Junior    25je   242    6   40.33  3.0
   14                     Morris, Joe    Basingstoke Jnrs    25je   302    6   50.33  4.0
   15                 Richards, Ellie    Kempshott School    25je    54    6    9.00  1.0
   16             Richardson, Charlie      Yateley School    25je   178    6   29.67  2.5
   17                      Sears, Max      Yateley School    25je   202    6   33.67  3.0
   18            Shakespeare, Matthew      Yateley School    25je   128    6   21.33  2.0
   19                 Stephenson, Tom        Princes Mead    25je   178    6   29.67  2.5
   20                  Stevenson, Hal    Oxfordshire    *    47 j   330    6   55.00  4.0
   21                   Stone, Elliot      Yateley School    25je   362    6   60.33  4.5
   22                     Topham, Kaz        Little Heath    25je   316    6   52.67  4.0
   23                   Knight, Misha      Yateley School    79je   454    6   75.67  5.0

Under 8

21 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   01                    Court, Henry       Surrey Junior    30je   345    6   57.50  4.5
   02              Easterbrook, David      Yateley School    25je   212    6   35.33  2.5
   03                   Gosing, Alice  Roundwood Park Sch    30je    84    5   16.80  2.0
   04                    Gyles, James    Basingstoke Jnrs    30je   271    6   45.17  3.5
   05                Hagley, Joshua P    High Wycombe   *    30 j   269    6   44.83  3.5
   06                Healy, Alexander      Yateley School    30je   279    6   46.50  3.5
   07                  Healy, Elliott      Yateley School    30je    84    5   16.80  2.0
   08                    Hunt, Daniel       Surrey Junior    30je   355    6   59.17  4.5
   09                      Kirk, Ezra           Hazlemere    24 j   401    6   66.83  5.0
   10                Langley, Elliott    Gloucestershire*    30je   165    5   33.00  3.0
   11                     Lowe, James    Kempshott School    37je   193    6   32.17  2.5
   12                Muckelt, Michael   Waterlooville Jnr    30je   157    6   26.17  2.0
   13                     Price, Liam      Yateley School    34 j   279    6   46.50  3.5
   14               Saunders, Matthew           Hazlemere    30je   193    6   32.17  2.5
   15                    Spence, Nick    Basingstoke Jnrs    30je     5    5    1.00  1.0
   16                  Tehrani, Cyrus       Sussex Junior    30je   243    6   40.50  3.0
   17                 Thomas, Matthew    Leighton Buzzard    49 j   302    5   60.40  5.0
   18                  Walden, Nathan    Basingstoke Jnrs    30je   324    6   54.00  4.0
   19                 Williams, Simon        Herts Junior    30je   283    6   47.17  3.5
   20                      Allen, Ben      Yateley School    30je   245    6   40.83  3.0
   21                   Lavender, Ben    Basingstoke Jnrs    32je    84    5   16.80  2.0

Under 9

29 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   01         Ardner-Forsdyke, Edward    Richmond Juniors    65jr   284    6   47.33  3.0
   02                 Avrili, Anthony      Yateley School    35je   142    6   23.67  1.5
   03                 Avrili, William      Yateley School    35je   113    5   22.60  2.0
   04                   Barr, Sabrina    Brookland School    28jr   163    5   32.60  2.5
   05                 Basham, Abigail           Hazlemere    44jr   286    6   47.67  3.5
   06                  Cleeves, Harry        Lawn Swindon    35je   306    6   51.00  3.5
   07                Clement, Jessica    Kempshott School    29jr   141    6   23.50  1.5
   09                   Darby, Robert    Dulwich Col Prep    46je   374    6   62.33  3.5
   10                   Durrant, Adam      Yateley School    35je   153    5   30.60  3.0
   11                 Farmer, Cameron      Yateley School    35je    83    6   13.83  1.0
   12                    Gane, Sophie      Yateley School    35je   217    6   36.17  2.5
   13            Hicks, Oliver-Connal    Basingstoke Jnrs    25je    79    5   15.80  2.0
   14                 Hobson, Matthew      Yateley School    25je    89    5   17.80  2.0
   15                      Kirk, Eden           Hazlemere    64jr   348    5   69.60  4.5
   16                      Lee, Jia P         Kent Junior    25je    87    3   29.00  1.0
   17                    Lui, Felicia         Coulsdon CF    26jr    87    3   29.00  1.0
   18                  Little, Edward        Little Heath    25je   385    6   64.17  4.0
   19                  Lobo, Robert J         Chislehurst    21jr   334    6   55.67  4.0
   20                    Mills, David      Yateley School    25je   156    5   31.20  2.5
   21                   Palka, Duncan    Berkshire Junior    36je   236    6   39.33  3.0
   22                 Pledger, Daniel    Wokingham      *    25je   167    5   33.40  3.0
   24         Sathyanandha, Saravanan      Barnet Knights    79jr   547    6   91.17  5.5
   25                 Shakerchi, Luke      Yateley School    25je   237    5   47.40  3.5
   26                Tunstall, George    Wokingham      *    88jr   535    6   89.17  5.0
   27                Vandersluis, Ben    Berkshire Junior    25je   291    6   48.50  3.5
   28           Wetherfield, Benjamin    Richmond Juniors    50jr   414    6   69.00  4.5
   29                  Wright, Taylor           Hazlemere    42jr   399    6   66.50  4.0
   30                  Keetley, Peter          Stapleford    60je   296    5   59.20  4.0

Under 11 Challengers

17 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   01                  Arvesen, Bobby      Yateley School    40je   111    5   22.20  2.0
   02                 Charles, Thomas      Yateley School    40je   367    6   61.17  4.0
   03               Gosling, Joseph E        Herts Junior    30je   193    5   38.60  3.0
   04                  Gray, Nicholas    Kempshott School    58 j   204    5   40.80  3.0
   05            Hargraves, Stephanie    Hampshire Junior    53 j   495    6   82.50  5.0
   06                    Judd, Rachel    Basingstoke Jnrs    43jr   186    6   31.00  2.0
   08                      Lee, David      Yateley School    40je   213    6   35.50  2.0
   09                 Little, Cameron        Little Heath    40je   428    6   71.33  4.5
   10                   Lowther, John      Portsmouth Jun    64jr   367    6   61.17  4.0
   11               Montgomery, David    Kempshott School    40je    14    5    2.80  1.0
   12                   Muckelt, Paul   Waterlooville Jnr    40je   134    5   26.80  2.5
   13                 Patel, Rikhil R    Basingstoke Jnrs    23 j   106    5   21.20  2.0
   14                 Thomson, Edward    Basingstoke Jnrs    52jr   486    6   81.00  5.0
   15                Vandersluis, James  Berkshire Junior    40je   206    6   34.33  2.5
   16                  Williams, Rory  Roundwood Park Sch    54jr   302    6   50.33  3.0
   17                   Wood, Abigail      Danes Hill Sch    67jr   384    6   64.00  4.0
   18                 Geidelberg, Zoe    Basingstoke Jnrs    46 j   453    6   75.50  4.5

Under 11 Championship

61 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   01      Anandajeyarajah, Thilagini    Richmond Juniors    35 j   292    5   58.40  2.0
   02                Andrew, Benjamin       Surrey Junior    45je   263    5   52.60  2.0
   03                Andrew, Jonathan       Surrey Junior    45je   373    5   74.60  2.5
   04                    Barr, Samuel    Brookland School    49jr   260    4   65.00  2.5
   05                     Beggs, Alex  Roundwood Park Sch    61jr   292    5   58.40  2.0
   06                   Boyle, Andrew        Aldro School    70jr   367    5   73.40  3.0
   07                 Butler, Patrick    Berkshire Junior    82 j   338    5   67.60  3.0
   08                   Cleeves, Jack    Wiltshire      *    50je   292    5   58.40  2.0
   09                 Clement, Andrew    Basingstoke Jnrs    67jr    58    3   19.33  0.5
   10                   Cohen, Adam A    London; NW     *    63 j   210    5   42.00  1.5
   11                  Court, Charlie       Surrey Junior    86jr   363    5   72.60  3.0
   12                Curtress, Stefan       Surrey Junior    58jr    82    4   20.50  1.0
   14                    Davda, Rahil    Twickenham     *    86 j   420    5   84.00  3.5
   15                     Desai, Amit    Brookland School    54jr   344    5   68.80  2.0
   16                     Desai, Anup    Brookland School    50jr   133    5   26.60  0.5
   17                   Dines, Sheila       Surrey Junior    73 j   339    4   84.75  3.5
   18                   Dow, Alistair      Yateley School    59 j   152    5   30.40  1.0
   19           Ekserdjian, Alexander    The Hall (Middx)    67jr   368    5   73.60  3.0
   20                  Foord, Dominic   Willesden & Brent    86jr   352    5   70.40  3.0
   21                Fraser, Nicholas       Sussex Junior    56 j   245    4   61.25  2.0
   23                    Grant, David      East Grinstead    77 j   386    5   77.20  3.0
   24                 Goodman, Andrew       Surrey Junior    70jr   178    5   35.60  1.5
   25                Gregory, Anthony         Kent Junior    83jr   349    5   69.80  3.0
   26                    Hall, Toby J     Thamesdown Juns    66 j   373    5   74.60  3.0
   27                      Hardy, Sam             Leyland    53 j   232    5   46.40  1.5
   28                Hierons, Charlie    London; N      *    54 j   273    5   54.60  2.0
   29                     Hughes, Cai     Garden Suburb S    77jr   365    5   73.00  3.0
   30                 Lakhani, Anjali          Long Eaton    25 j   351    5   70.20  3.0
   31                   Lui, Jonathan      Whyteleafe Sch    71 j   388    5   77.60  3.0
   32            Linnett, Christopher       Sussex Junior    70jr   422    5   84.40  3.0
   33                 Lobo, Richard A         Kent Junior    66 j   497    5   99.40  3.5
   34                 Lydiard, Robert        Cranmore Sch    82je   496    5   99.20  4.0
   35                   Martin, Lewis             Swindon    95 j   620    5  124.00  5.0
   36                McCallion, James    Woking         *    77jr   352    5   70.40  3.0
   37                     Morris, Ben    Kempshott School    68jr    76    5   15.20  0.5
   38                  Parmar, Amisha            Ilkeston    56 j   579    5  115.80  4.5
   39                    Payne, Simon              Ilford    66 j   156    5   31.20  1.0
   40          Philippou, Constantine         Kent Junior    86jr   149    4   37.25  1.0
   41                  Picken, Callum        Devon Junior    55 j   256    5   51.20  2.0
   42              Ravindran, Neeilan       Surrey Junior    70 j   312    5   62.40  3.0
   43                    Ryan, Julian    The Hall (Middx)   102 j   513    5  102.60  4.0
   44                 Saunders, David    High Wycombe   *    57 j   438    5   87.60  3.5
   45                  Sirisena, Anuk    Richmond Juniors    80 j   528    5  105.60  4.0
   46               Sivakumar, Athman              Pinner    59jr   260    4   65.00  3.0
   47                    Soni, Sharan    Millfield School    48 j   254    5   50.80  2.0
   48               Stenning, Marissa       Surrey Junior    61 j   146    5   29.20  1.0
   49              Stockwell, Patrick        High Wycombe    58 j   327    5   65.40  2.5
   50              Tehrani, Elizabeth       Sussex Junior    32jr   152    5   30.40  1.0
   51          Thilaganathan, Jessica    Surbiton       *    51jr   325    5   65.00  2.0
   52            Thomson, Alexander G    Hampshire Junior    64 j   361    5   72.20  3.0
   53                 Tomkins, Luke W           Hazlemere    68jr   211    5   42.20  2.0
   54     Torregrosa-Jones, Alexandra     Thamesdown Juns    28jr   230    5   46.00  1.5
   55               Blundell, Tristan          Sussex CCA    68jr   351    5   70.20  3.0
   56                 Turner, Michael    Berkhamsted    *    77 j   381    5   76.20  3.5
   57               Whitehead, Oliver                Diss    84 j   480    5   96.00  4.0
   58               Williams, Peter A    Richmond Juniors    60 j   542    5  108.40  4.0
   59               Zhou, Yang-Fan       Richmond Juniors    54jr   282    5   56.40  2.0
   60                  Ziyada, Farris       Sussex Junior    92 j   414    5   82.80  3.5
   61               King-Oakley, Hugo    Millfield School    78 j   356    5   71.20  3.0
   62                 Vincent, Daniel      Yateley School    31 j   153    5   30.60  1.5
   63            Winchcombe, Andrew W    Berkshire Junior    60 j   178    4   44.50  1.5

Under 13

19 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   01                  Barnwell, Alex    Kempshott School    52je   327    5   65.40  2.5
   04                 Clark, Andrew J            Chalfont    60 j   337    5   67.40  3.0
   05               Coldridge, Philip    Hampshire Junior    60je    55    4   13.75  1.0
   06                    Cooper, Toby        Lanesborough    60je   145    4   36.25  2.0
   07                Crummay, Patrick      Yateley School    41je    96    4   24.00  2.0
   08                   Finney, Ethan    Chingford      *   123je   465    5   93.00  3.0
   09             Fraser, Christopher      Yateley School    11je    18    4    4.50  1.5
   11               Goodman, Christie    RGS;High Wycombe    66je   311    4   77.75  4.0
   12                 Grosvenor, Paul     Thamesdown Juns    39 j     0    0  ------  0.5
   13               Hargraves, Graham         Basingstoke    72 j   351    5   70.20  3.0
   14               Hierons, Thomas R    London; N      *    78 j   434    5   86.80  4.0
   15               Jannesari, Sohail      Yateley School    61je   185    5   37.00  2.0
   16                  Kafetz, Elliot          Sussex CCA    63je   339    5   67.80  3.5
   17                     Mayhew, Ben    Kempshott School     0je   168    5   33.60  2.5
   18                Palka, Edmund JD    Berkshire Junior     0je   147    5   29.40  2.0
   19                   Parmar, Jyoti          Stapleford    15 j    73    5   14.60  1.5
   20                Rajan, Matthew I    Richmond Juniors    66je     0    0  ------  0.5
   21         Sathyanandha, Senthuran        Herts Junior     0je   371    5   74.20  4.5
   22                 Thomas, Sarah A     Thamesdown Juns    49 j   368    5   73.60  3.0
   24                   Wildey, Henry      Yateley School    63 j   300    5   60.00  2.5
   25                 Wilkins, Steven    Basingstoke Jnrs    52 j   216    5   43.20  2.0

Under 16

6 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
    1      Anandajeyarajah, Similan J    Richmond Juniors   100 j   571    5  114.20  4.5
    2                  Carney, Andrew      Yateley School    90 j   511    5  102.20  4.0
    4                   Galvez, James    Salesian C Farnb     0je    44    5    8.80  0.5
    5                 Hargraves, Neil         Basingstoke    81 j   352    5   70.40  2.5
    6               Tull, Christopher    Salesian C Farnb    21je    94    5   18.80  1.0
    8              Devonshire, Edward      Yateley School    80 j   351    5   70.20  2.5

Under 12 (Closed)

26 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   01                  Ahuja, Akshaya    Brookland School   137je   541    5  108.20  3.0
   02               Bayliss, Lyall CP         Kent Junior    85jr   409    5   81.80  2.5
   03                  Beggs, Matthew        Herts Junior    43 j   502    5  100.40  3.5
   06              Crompton, Victoria             Swinton    74 j   297    5   59.40  1.0
   07                 David, Murray J               Rugby   102 j   708    5  141.60  4.5
   08               Donaghy, David IJ         Ipswich Jnr    72 j   398    5   79.60  2.5
   09                Goddard, Charlie    Basingstoke Jnrs    87 j   411    5   82.20  2.5
   10                  Hanneman, Will    Hendon         *    97jr   345    5   69.00  2.5
   11               Hayden, Eleanor M       Sussex Junior    91 j   529    5  105.80  3.0
   12                Keetley, Michael          Stapleford   118 j   592    5  118.40  4.0
   13                    Khoo, Selina       Surrey Junior   122 j   389    5   77.80  2.0
   14              Kilpatrick, Callum    Richmond Juniors   100 j   408    5   81.60  2.5
   15                 Lakhani, Kishan              Syston    86 j   520    5  104.00  3.5
   16                      Lee, Jia S            Lewisham    81 j   152    3   50.67  0.5
   17                     Malik, Dani    Birmingham     *    83jr   636    5  127.20  4.0
   18                  Meredith, John       Exeter School    75jr   387    5   77.40  2.0
   19                  Rabbitte, Liam             Swinton    57 j   353    5   70.60  1.5
   20               Rentmore, Jason P         Basingstoke    98 j   325    5   65.00  1.0
   21                   Rey, Daniel M             Wantage   101 j   483    5   96.60  3.5
   23             Schlesinger, Noah W    Richmond Juniors    85 j   427    5   85.40  2.5
   24                 Tang, Beaummont           Hazlemere    86 j   490    5   98.00  3.0
   25                Tucker, Andrew L         Crowborough    86 j   439    5   87.80  2.5
   26                 Waters, William       Surrey Junior    72 j   346    5   69.20  1.5
   27                      Wu, Claire    N.L.Collegiate S    84 j   212    3   70.67  1.0
   28                  Basham, Edward           Hazlemere    69 j   265    5   53.00  1.0
   29            Viswanath, Siddharth      Eltham College    73jr   442    5   88.40  2.0

Under 14 (Closed)

38 Players

  PIN                       FULL NAME           CLUB NAME  GRADE  SCORE  GMS  G.PERF  PTS
  ---                       ---------           ---------  -----  -----  ---  ------  ---
   01                 Bucher, Grant W         Crowborough   100 j   487    5   97.40  1.5
   03                    Dams, Robbie     Commonweal Swin   119 j   483    5   96.60  2.5
   04          De Nazareth, Kenrick F          Colfe's GS    97 j   363    4   90.75  1.5
   05               Derrett, Benjamin     Stamford School    96 j   418    5   83.60  1.5
   06                Donaldson, Jamie             Swinton    96 j   519    5  103.80  1.5
   07                 Fowler, Simon A              Coddon   158 j   841    5  168.20  4.5
   08                     Fraser, Joe         Crowborough   106 j   480    4  120.00  2.5
   09                  Fry, Charles A     Norfolk Schools   118 j   757    5  151.40  3.5
   10               Glover, Richard R           Three C's    85 j   318    5   63.60  0.5
   11                   Guiney, James             Ashtead    71 j   543    5  108.60  2.5
   12                  Hall, Daniel J     Thamesdown Juns   130 j   624    5  124.80  3.0
   13                 Hanley, James L  Lancaster Royal GS   147 j   690    5  138.00  3.5
   14                  Harbour, Tom J    Bedford Modern S   117 j   488    5   97.60  2.0
   15               Harrington, James    London; NW     *    98 j   401    5   80.20  1.5
   16                  Jervis, Joseph           Sedgemoor   108 j   682    5  136.40  3.0
   17                 Kumar, Vedantha     Garden Suburb S   113 j   503    5  100.60  2.5
   18             Makepeace, Philip J            Chalfont   121 j   453    5   90.60  2.5
   19                   Peet, James T        Muswell Hill   125 j   537    5  107.40  2.5
   20                   Porter, James    Richmond Juniors   102 j   570    5  114.00  2.5
   21                Pozzo, Sebastian           Streatham   126 j   445    5   89.00  1.5
   22                  Prescott, Adam       Sussex Junior   109 j   639    5  127.80  3.0
   23                   Pym, Thomas W     Newport (Salop)   141 j   567    5  113.40  3.0
   24               Rabbitte, Dominic             Swinton   104 j   658    5  131.60  3.0
   25               Richardson, Joe M  Hastings & St Leon   107 j   613    5  122.60  2.5
   26               Roberson, Peter T    Basingstoke Jnrs   149 j   653    5  130.60  3.0
   27            Russell, Christopher      Norwich Junior   121 j   459    4  114.75  3.0
   28               Sirisena, Chantal    Richmond Juniors   100 j   514    5  102.80  2.0
   29                  Smith, Robyn M           Three C's   106 j   583    5  116.60  2.0
   31                  Thomas, Joseff     Monmouth School   109 j   571    5  114.20  2.5
   32                Thomas, Nicola D     Thamesdown Juns    94 j   521    5  104.20  2.0
   33                Truslove, Arthur      Yateley School   128 j   641    5  128.20  3.5
   34                 Wells, Daniel J  Newark & Southwell    97 j   550    5  110.00  2.0
   35               Willis, Richard J           Kettering   118 j   518    5  103.60  2.5
   36             Baranga, Nicholas L    Millfield School    99 j   394    5   78.80  1.5
   37             Constantinou, Peter    Bedford Modern S   126 j   842    5  168.40  5.0
   38              Kidson, Nicholas J    Yardley Court Sc    82 j   297    4   74.25  1.5
   39            Poobalasingam, Peter    Millfield School   137 j   747    5  149.40  4.0
   40               Chernikov, Alexei    Richmond Juniors   127 j   660    5  132.00  3.5